Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş Nedir?

Zirkonyum diş baskıya ve gerilime karşı dirençli, parlak beyaz renkte doğadan çıkarılan zirkonyum dioksit maddesidir. Doku dostu bir materyaldir ve alerji yapmaz.

Zirkonyum Diş Hangi Durumda Yapılır?

Diş eksikliklerinde, estetik amaçla veya harabiyete uğramış ve derin çürük içeren dişlerin mevcut olması gibi sebeplerle uygulanmaktadır. Diş eti uyumu lazer kesim metal destekli porselenlere göre daha iyidir. Avantajlarından en önemli olanları belirterek hangi durumlarda yapıldığına açıklık getirebiliriz. Lazer kesim porselenlere göre dokuya daha uyumludur ve estetik açıdan daha başarılıdır. Lazer kesim porselenlere göre ışık geçirgenliği güçlüdür ve bu sayede doğal diş rengini daha iyi yansıtmaktadır. Zirkonyum kaplamanın estetik olarak daha başarılı olmasının bir sebebi de budur.

Nasıl Yapılır?

Dişlerde düzenlemeler yapılır ve özel bir ölçü maddesi ile ağız içi ölçü alınır. Ölçü, laboratuvar ortamında modele dönüştürülerek işlenmektedir. Zirkonyum altyapının hasta üzerinde prova edilmesi sonrası üzerine porselen işlenmekte ve tedavi süreci bitirilmektedir. Zirkonyum altyapı rengi, uygun renk skalasına bağlı kalınarak ayrıca seçilmektedir. Altyapı üzerine işlenen porselen rengi ayrıca seçilmektedir. Lazer kesim metal destekli porselenlerde alt yapı gri metaldir. Zirkonyumlarda alt yapının parlak beyaz olması oldukça estetik bir görünüm sağlar.

Neden Tercih Etmeliyim?

Lazer kesim metal altyapılı porselenlerde ışık geçirgenliği olmadığı için opak bir porselen görüntüsü mevcuttur fakat zirkonyumda opak bir görüntü mevcut değildir. Işık geçirgenliği sebebiyle lazer kesim metal porselenlerden daha estetik bir görüntüye sahiptir ve böylelikle gerçek diş rengini yansıtır. Dokuya daha uyumludur ve dokuya daha uyumlu olması diş eti sağlığınız açısından ciddi öneme sahiptir. Estetik Diş Hekimliği uygulamalarında zirkonyum materyali sıklıkla kullanılmaktadır. Ön bölge ve arka bölge dişlerde kullandığımız bir tedavi seçeneğidir. Zirkonyum kaplama; diş eti sorunlarına, ağız kokusuna ve tat değişikliğine sebep olmaz. Zirkonyum kaplama yapıldıktan sonra sıcak-soğuk hassasiyeti olmaz. Son derece dayanıklı bir materyaldir ve özellikle ön bölge dişlerde lazer kesim metal altyapılı porselenlerin yerine tercih etmek istediğimiz bir tedavi seçeneğidir.


Zirkonyum Diş sonrasında Lamine Kaplama için göz at: https://unaldent.com/lamine-kaplama

Zirkonyum Diş öncesinde Estetik Gülüş Tasarımı için göz at: https://unaldent.com/estetik-gulus-tasarimi

Detaylı bilgi için instagram üzerinden bize ulaşın: https://instagram.com/unaldentclinics