Ortodonti

Ortodonti Nedir?

Ortodonti çapraşık dişleri, dişlerin çeneler üzerindeki dizilimini, çenelerin birbirleri ile olan ilişkilerini kontrol eden, uyumsuzlukları düzelten, düzenleyen diş hekimliği branşıdır. Ortodontik tedaviye başlamadan önce kişinin tüm çürük diş tedavileri ve diş eti tedavilerinin yapılması gerekmektedir.

İlk Ortodonti Muayene Ne Zaman Yapılmalıdır?

Süt dişlerinin düşerek daimi dişlerin sürmeye başladığı karışık dişlenme dönemi, ilk ortodonti muayenesi için uygun dönemdir. Ortodontik muayenenin ihmal edilmemesi bazı tedavilere geç kalmamak açısından büyük önem taşır. Büyüme dönemi bittikten sonra kemiksel bozukluklar düzeltilemez. Kemiksel bozuklukları takiben diş diziliminde sorunlar olabilmektedir. Yanak ısırma, çene eklemi problemi gibi bir çok problemle devam eder.

Yetişkinlere Ortodontik Tedavi Yapılabilir Mi?

Ortodontik tedavi sadece çocuklara uygulanmamaktadır. Yetişkinlerde de tabi ki ortodontik tedavi sıklıkla yapılmaktadır.

Ortodontik Tedavinin Tamamlanması

Diş dizilimi bozuklukları, çene ilişkilerinin düzenlenmesi, estetik ve sağlıklı bir ağız ortamı oluşturulmasıyla tedavi tamamlanır. Böylelikle pekiştirme tedavisine başlanır. Dişler eski yerlerine dönme eğiliminde oldukları için koruyucu aygıtları söylenen şekil ve sürede kullanmak gerekir. Bu şekilde tedavi bitirilmiş kabul edilmektedir. Sonrasında ise doktorun uygun gördüğü aralıklarla rutin kontrollere devam edilmesi gerekmektedir. Ortodontik tedavi hem estetik hem de sağlık yönünden hastaları memnun eden bir tedavidir. Dişlere zarar vermeden estetik sağlanırken çene ve çene eklemini de koruyarak tedavi bitirilmektedir.

Çocuk Diş Hekimi için göz at: https://unaldent.com/cocuk-dis-tedavisi

Lamine Kaplama için göz at: https://unaldent.com/lamine-kaplama

Detaylı bilgi için instagram üzerinden bize ulaşın: https://instagram.com/unaldentclinics